Klasyka designu powraca w formie nowoczesnej sofy, która ożywia na nowo styl lat pięćdziesiątych: sukces retro, wszystko od Fritz Hansen.

Styl retro

Czy my się skądś nie znamy? Stare nagle staje się nowym.

Fotele w kształcie łupiny, fluorescencyjne kolory, modne wzory, meble tapicerowane ze szczyptą nostalgii: Projektanci odważnie łączą teraz ze sobą motywy lat pięćdziesiątych i siedemdziesiątych. Pozwala to poczuć się przytulnie i bezpiecznie w rozpędzonej codzienności: przecież to znamy, to znajome czasy! Nie zawsze, ale coraz częściej.

Wielki powrót lava lampy, który rozpoczął się przed kilku laty, widoczny jest teraz w wielu obszarach. Nie tylko sklepy z antykami i domy aukcyjne przeżywają boom na fali nostalgii, ale także niezliczone sklepy internetowe i projektanci. O tym, co wcześniej nazywano mianem nowoczesnych antyków, mówi się dziś "retro", albo z angielskiego "mid-century modern". Organiczne formy, graficzne wzory i pełne gracji meble wyrażają nowo odkrytą lekkość rodem z wczesnego okresu powojennego i stylu współcesnej sztuki abstrakcyjnej. "Szalone lata sześćdziesiąte" pozdrawiają.

Przy umiejętnym połączeniu elementów powstaje nowy styl

Brąz, zieleń, pomarańcz.... Podstawa, to dobre połączenie. Styl retro rzadko występuje w czystej formie, raczej znajduje swoje miejsce wśród innych wpływów. Eklektyczny -tak nazywany jest przez niektórych ten stylistyczny mix. Tak nazywa swój styl także jedna z najsłynniejszych współcześnie projektantek: Patricia Urquiola, pełna temperamentu projektantka, która stworzyła wspólnie z marką Axor kobiecą łazienkę o wielu obliczach dla kolekcji Axor Urquiola .

Nie tylko branża wnętrzarska wyruszyła w podróż retro, także inne branże czerpią inspirację ze znajomych form: Należy do nich np. branża samochodowa, która poddaje reinterpretacji klasyczne samochody, albo branża elektroniczna, która proponuje radia internetowe przypominające stare radia walizkowe. W trend retro wpisuje się także wielki powrót okularów w rogowej oprawie i wzorzystych tapet. Jest wiele przykładów na nową interpretację klasycznych przedmiotów za pomocą nowych, niezwykłych kolorów. To sprawia, że wiele starych przedmiotów nabiera pięknego wyglądu i emanuje nowością.

Internet też jest w temacie

Niezliczone blogi na tematy specjalistyczne oferują mnóstwo kolejnych przykładów na "wielki powrót". Zapraszamy do przyjemnej lektury np. pod tym adresem: 
http://my-retrospace.blogspot.com/
http://www.retro-shop.org./

Styl retro jest trendy

Zdjęcia
  • nnnTapicerowany pomarańczowy fotel w kształcie łupiny: idealne odzwierciedlenie trendu retro.
  • Radio internetowe w stylu starego radia walizkowego z lat pięćdziesiątych.
  • Lampa stojąca w konkretnym, zredukowanym stylu Bauhaus - jej nowe oblicze według Lumini.
  • Modne dekory na tapecie, graficzne wzory w dużych formatach.
  • Mała szafka z szufladami i frontem w dwóch fluorescencyjnych kolorach: żółtym i zielonym.
  • Fornirowana szafka łazienkowa z uywalką nablatową firmy Duravit w połączeniu z armaturą Axor Citterio.
  • Telefon bezprzewodowy w stylu lat sześćdziesiątych, gdy telefony miały jeszcze widełki i obrotową tarczę.
  • Misa umywalkowa i wanna z kolekcji Axor Urquiola.
  • Nowe tapety z dużymi wzorami kwiatowymi przywołują tradycyjne dekory na ściany.
  • Lampy wiszące w kształcie balonów, inspirowane azjatyckimi lampionami. © foscarini

Hansgrohe korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszy możliwy serwis. Przeglądając dalej tę stronę bez zmiany swoich ustawień, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookie.

   

OK
<% } //bolIsPublishMode %>