Osoba prowadząca szkolenie przybliży Ci techniczne szczegóły produktów marki Hansgrohe

Przewodnik po produktach

Czego chciałbyś dowiedzieć się o nowoczesnych łazienkach?

Armatura trzyotworowa, montaż podtynkowy, zawór stojący itp. – takie pojęcia specjalistyczne pojawiają się na naszej stronie internetowej. Hansgrohe objaśnia, jakie znaczenie kryje się za tymi pojęciami i w jaki sposób pomogą Ci one podczas projektowania łazienki.
Nie bój się, nie musisz zostać od razu ekspertem w tej dziedzinie. Chcemy tylko zapewnić, że bez problemu zrealizujesz swoją łazienkę marzeń. Szczegółowe informacje i wskazówki techniczne przydadzą Ci się również podczas rozmowy ze sprzedawcą i pomogą szybciej osiągnąć zamierzony cel.

Dowiedz się wszystkiego, co istotne, o naszych produktach.

Kategorie

Wybierz kategorię z listy

Armatura

Bateria jednouchwytowa, armatura jednouchwytowa

Jeden uchwyt, dwie funkcje: mieszanie wody ciepłej i zimnej oraz moc strumienia – praktyczna obsługa jedną ręką. Bateria jednouchwytowa jest szybka w obsłudze, ponieważ intuicyjnie wybrane ustawienie uchwytu często odpowiada już pożądanej temperaturze wody. Ilość i temperaturę wody można – w zależności od rodzaju uchwytu – ustawiać poprzez pochylenie lub pociągnięcie uchwytu do przodu. Szybki sposób na uzyskanie pożądanej temperatury to również ekologiczne rozwiązanie. Woda nie marnuje się bowiem podczas prób ustawienia optymalnej temperatury.

Odkryj baterie jednouchwytowe marki Hansgrohe.

Bateria jednouchwytowa Axor Citterio M

Highriser

Bateria umywalkowa, najczęściej jednouchwytowa, z wysoką wylewką. Z reguły jest stosowana do umywalek montowanych na blacie lub mis umywalkowych w przypadku, gdy armatura jest montowana nie bezpośrednio na ceramice, lecz na blacie (lub osobnej półce). Aby zapewnić wygodną dla strumienia, korpus armatury jest lekko wydłużony, tzn. znacznie wyższy niż brzeg misy umywalkowej. Ponieważ misy umywalkowe są dostępne w różnych wymiarach, w asortymencie oferujemy mieszacze Highriser o różnych wysokościach.
Highriser to gwarancja wyjątkowego komfortu i obszernej przestrzeni. Przemień łazienkę w strefę ComfortZone!

Modele Highriser są prezentowane w kategorii jednouchwytowych baterii umywalkowych.

Highriser Axor Citterio M

Baterie dwuuchwytowe. armatura dwuuchwytowa

Armatura dwuuchwytowa, określana również jako bateria dwuuchwytowa, jest obsługiwana oburącz. Uchwyty lub pokrętła, po jednym z lewej i prawej strony korpusu baterii, służą do regulacji temperatury wody zimnej i ciepłej. Tym przypomina ona armaturę trzyjotworową, w przypadku której elementy obsługi są jednak rozmieszczone oddzielnie, po lewej i prawej stronie wylewki. Oba modele armatury wychodzą naprzeciw różnym preferencjom estetycznym. Prezentują – w przeciwieństwie do baterii jednouchwytowych – tradycyjny styl aranżacji łazienki i są często stosowane w klasycznych łazienkach. Ich technologia spełnia oczywiście współczesne standardy. Ponieważ ustawienie optymalnej temperatury wody wymaga więcej czasu niż w przypadku baterii jednouchwytowych, zużycie wody przy stosowaniu armatury dwuuchwytowej jest wyższe.

Odkryj armaturę dwuuchwytową marki Hansgrohe.

Armatura dwuuchwytowa Axor Montreux

3-otworowa armatura umywalkowa, armatura trzyotworowa

Uchwyt lub pokrętło wody ciepłej z lewej strony, uchwyt wody zimnej z prawej strony, a pośrodku wylewka – czysta klasyka w łazience. Z tego powodu armatura trzyotworowa jest często stosowana w klasycznych łazienkach. Jednak również nowoczesne formy doskonale harmonizują z produktami w tej kategorii. Pojęcie to wskazuje, że do montażu armatury na umywalce lub obok niej konieczne są trzy otwory.

Trzyotworowa armatura umywalkowa Axor Urquiola

Coraz częściej armatura trzyotworowa jest montowana również na ścianie – prawie zawsze na stelażu. W takiej sytuacji umywalka i ceramika pozostają wolne i łatwiej je pielęgnować. Elementy obsługi wraz z wylewką są montowane nad umywalką. Wylewka musi być odpowiednio dopasowana do rodzaju umywalki.

Trzyotworowa armatura umywalkowa podtynkowa Axor Urquiola

Jako podstawa dla armatury trzyotworowej sprawdza się również płyta montażowa, za pomocą której armatura może być w wielu przypadkach zamontowana na umywalce lub ścianie. Płyta przykrywa wszelkie niedoskonałości podłoża i jest równocześnie niezwykle dekoracyjna. Oprócz jednoczęściowej płyty, która stanowi podłoże dla wszystkich trzech elementów armatury, można wykorzystać również rozety. Rozety służą też do skorygowania niedoskonałości za armaturą. Równocześnie stanowią dekoracyjny element pośredni między armaturą a podstawą montażową – płytkami, tynkiem czy umywalką.

Do zakresu zastosowań armatury trzyotworowej należą również wanny – w tym przypadku jednak najczęściej są stosowane baterie czterootworowe wraz z główką prysznicową (patrz poniżej). 

Odkryj armaturę trzyotworową marki Hansgrohe.

Czterootworowa armatura do montażu na brzegu wanny, armatura do montażu na cokole

Technologia dedykowana wodzie na brzegu wanny: Przyłącza wody ciepłej i zimnej, wylewka wannowa i podłączenie główki prysznicowej z systemem węża – to cztery otwory. Na brzegu wanny lub na cokole.
Czterootworowa armatura wannowa jest najczęściej zamontowana na dekoracyjnej płycie, na której wszystkie elementy są ustawione w jednym szeregu. Jako element pośredni między armaturą a podstawą montażową można zamiast płyty wykorzystać również rozety. W tym przypadku główkę prysznicową można zamontować w większym odstępie od pozostałych elementów armatury. Oba sposoby – płyta i rozeta – zakryją niedoskonałości i drobne wady podłoża przy wannie i płytkach.

Odkryj armaturę czterootworową marki Hansgrohe.

Czterootworowa armatura do montażu na brzegu wanny Axor Citterio M

Elektroniczne baterie umywalkowe, armatura elektroniczna, armatura bezdotykowa, armatura z czujnikami ruchu

Sama wie, czego chcemy: Ilość i temperatura wody są wstępnie ustawione i woda zaczyna płynąć w momencie, gdy zbliżymy dłoń do armatury elektronicznej. Jedna z wersji armatury bezdotykowej umożliwia regulację temperatury za pomocą małej dźwigni obsługowej. Sygnał podczerwieni uruchamia przepływ wody, gdy dłonie zbliżą się do wylewki na odległość kilku centymetrów – i ponownie wyłącza wodę po ich oddaleniu.

Elektronika jest zasilana za pomocą baterii w korpusie armatury. Elektroniczna armatura oszczędza wodę i spotyka się je głównie w miejscach publicznych, ponieważ uniemożliwia niepożądany długotrwały wypływ wody.
Bezdotykowa technika zmniejsza ryzyko infekcji powstające na skutek dużej częstotliwości użytkowania armatury w strefach publicznych i przemysłowych. Szczególnie w obiektach związanych z higieną i zdrowiem eksperci zalecają instalację bezdodykowych, sterowanych sensorycznie źródeł wody.

Elektroniczną armaturę marki Hansgrohe znajdziesz w kategorii:baterie jednouchwytowe.

Elektroniczna bateria umywalkowa Metris S

Zawór stojący

Mieszanie wykluczone. Woda płynie albo nie. Zimna albo ciepła (w zależności od ustawień wstępnych). Doskonale sprawdza się w przypadku zastosowań, w których pożądany jest stale ten sam efekt, a nie liczą się indywidualne ustawienia zapewniające dodatkowy komfort. Zawór stojący jest idealny jako miejsce poboru wody w kuchni, w gościnnej toalecie lub na zewnątrz. To jednak więcej niż tylko kran z zimną wodą – na przykład dzięki przepływowemu ogrzewaczowi wody. Na ogrzewaczu można ustawić wstępnie temperaturę wody ciepłej, ale sama armatura nie jest wyposażona w technikę mieszania.

Zawory stojące marki Hansgrohe znajdziesz w kategorii:zawory stojące i przełączające.

Zawór stojący Axor Citterio M

Armatura natynkowa, montaż natynkowy

Widoczna jest cała armatura – z wyjątkiem instalacji w ścianie. Technologia mieszania zintegrowana w korpusie oraz elementy obsługi i wylewka są zamontowane jako całość na umywalce lub ścianie. Może to być efekt zamierzony, który wysuwa technologię na pierwszy plan i harmonizuje w ten sposób ze stylem łazienki. Armatura natynkowa jest z reguły tańsza niż modele podtynkowej, ale też bardziej rzuca się w oczy. Dodatkowe elementy często przeszkadzają użytkownikom łazienki, zwłaszcza pod prysznicem. W przypadku remontu lub przebudowy stref, w których nie wolno kłaść instalacji w ścianie, technika natynkowa może okazać się jedyną alternatywą.

Jednouchwytowa bateria umywalkowa natynkowa Talis S²

Armatura podtynkowa, montaż podtynkowy

Jedyną widoczną część armatury stanowią elementy obsługi: uchwyty, wylewka, zawór przełączający i ewentualnie element sterujący termostatu. Właściwa technika armatury podtynkowej jest schowana w ścianie – właśnie pod tynkiem (lub za płytkami). W nowoczesnym budownictwie ściana w łazience często nie jest ścianą nośną, zatem umożliwia montaż techniki mieszania i standardowych gniazd przyłączeniowych. Ściana może być również wykonana jako stelaż z pustymi przestrzeniami. Ponieważ większa część techniki jest schowana w ścianie, instalacja podtynkowa jest eleganckim rozwiązaniem w łazience: Nic nie przeszkadza, a przestrzeń pod prysznicem służy wyłącznie przyjemności.

Jednouchwytowa bateria umywalkowa podtynkowa Axor Citterio M

Armatura wolnostojąca do montażu w podłodze

Armatura jest montowana w podłodze i stąd pobiera również wodę. Uchwyty obsługi, wylewka wannowa, a często również przyłącze główki prysznicowej znajdują się u góry armatury długości około jednego metra, stojącej na podłodze. Armatura sprawdza się przede wszystkim w przypadku wolnostojącej wanny, gdy przyłącze wody i elementy obsługi nie mogą zostać umieszczone na ścianie ze względu na zbyt dużą odległość. Warunek stanowi instalacja w podłodze oraz możliwość stabilnego montażu podstawy wysokiej armatury stojącej – zestawu podstawowego.
Armaturę wolnostojącą do montażu w podłodze znajdziesz w kategorii: armatura wannowa.

Jednouchwytowa wolnostojąca bateria wannowa Axor Starck

Armatura z mostkiem

Jedną z wersji armatury dwuuchwytowej stanowi armatura z mostkiem, która jest równocześnie armaturą dwuotworową. Odwołuje się ona do początków historii armatuy stosowanej w domu i przypomina najczęściej klasyczne produkty z dawnych czasów w nowoczesnym wykonaniu. Woda doprowadzana z lewej i prawej strony nie jest mieszana we wkładzie ani za pomocą zaworu kulowego we wnętrzu armatury, lecz łączy się dopiero w wylewce. Wylewka jest ustawiona pośrodku na widocznym elemencie łączącym przyłącze wody zimnej i ciepłej – stąd nawiązanie do mostu. Czasami armatura z mostkiem jest wykorzystywana w kuchni, gdzie jest umieszczona na przykład na porcelanowym zlewozmywaku w nostalgicznym stylu.

Armatura z mostkiem Axor Montreux

Umywalki

Typologia: Mała umywalka vs. umywalka

Mała umywalka, Muszla umywalkowa, Misa umywalkowa: Nasz kontakt z wodą w strefie umywalki jest kwestią indywidualną. Aspekty techniczne i warianty językowe wpływają na mnogość pojęć. Tutaj znajdziesz typologię obiektów, z których czerpiemy wodę w łazience.

Umywalki o małych średnicach określane są jako małe umywalki, od 60 cm średnicy jako umywalki. Małe umywalki często określa się także mianem mis umywalkowych. Małe umywalki mają najczęściej niewielkie rozmiary i montowane są na ścianie.

Oprócz tego fachowa terminologia rozróżnia pojęcia umywalki, małej umywalki i misy w zależności od sposobu montażu. W przypadku, gdy umywalka montowana jest na szafce lub blacie, gdy oba elementy można wybrać osobno, mówimy o małej umywalce nablatowej lub nablatowej misie umywalkowej. W przypadku większych modeli mówimy o umywalkach do zabudowy.

Mała umywalka/Umywalka wisząca

Umywalka zamontowana jest na ścianie, nie opiera się ani o szafkę, ani o blat. Popularną formą wzorniczą jest przylegająca do ściany umywalka z szerokim brzegiem lub półką, na której zamontowana jest armatura:

Umywalka zamontowana przylegająco do ściany. Na ceramice - bateria jednouchwytowa Hansgrohe Metris.

Małą umywalkę wiszącą – lub wiszącą umywalkę – można także połączyć z armaturą do montażu na ścianie. To połączenie jest wyjątkowo praktyczne i czyste. Armatura do montażu na ścianie jest konieczna, gdy umywalka, tak jak w przypadku kolekcji Axor Urquiola nie posiada wystarczająco szerokiego brzegu lub półek, na których można by zamontować armaturę.

Misa umywalkowa Axor Urquiola, do montażu na ścianie

Umywalki do montażu na ścianie różnią się od umywalek nablatowych konstrukcją: Z tyłu umywalki znajduje się specjalne przyłącze ścienne, które umożliwia bezszwowy montaż i zawiera zaczepy. W przypadku umywalek porcelanowych tył nie posiada szkliwa, co zapewnia gładkie przyleganie do ściany.

Umywalka wisząca Axor Bouroullec i jednochwytowa bateria natynkowa

Wisząca umywalka Axor Bouroullec ze stopu mineralnego również posiada gładkie przyłącze ścienne. Oprócz tego jej design charakteryzują półki, które można wykorzystać zależnie od indywidualnych preferencji, np. na akcesoria

Odkryj małe umywalki Hansgrohe.

Małe umywalki nablatowe, Misy umywalkowe, Muszle umywalkowe

Umywalka nablatowa, a przede wszystkim stojąca na szafce lub blacie misa umywalkowa to atrakcyjne pod względem estetycznym rozwiązanie. Często sprawiają wrażenie, jak gdyby można je było podnieść i zabrać ze sobą. Ze względu na przyłącza nie jest to jednak możliwe. Różnicę w porównaniu ze standardowymi umywalkami wiszącymi (patrz obok) stanowi sposób doprowadzenia wody: Armatury nie można zamontować na brzegu umywalki. Montuje się ją oddzielnie z boku lub za umywalką na szafce umywalkowej lub blacie . Aby wylewka była umieszczona ponad krawędzią misy umywalkowej, stosuje się tu najczęściej armaturę typu Highriser (patrz: Kategoria Armatura). Alternatywne rozwiązanie stanowi Armatura do montażu na ścianie. Także w tym przypadku wielkość armatury należy dostosować do umywalki, aby strumień skierowany był do jej środka.

Pozwól się zainspirować: Misy umywalkowe Hansgrohe.

Misa umywalkowa Axor Urquiola

Misa umywalkowa Axor Urquiola montowana jest na blacie, dlatego jest to umywalka nablatowa.

Misa umywalkowa Axor Massaud

Muszla umywalkowa Axor Massaud opiera się na szafce umywalkowej.

Umywalka do zabudowy, Mała umywalka do zabudowy

Gdy mała umywalka wbudowana jest w mebel równo z poziomem blatu, mówimy o małej umywalce do zabudowy. Przy szerokości większej niż 60 cm przyjęło się określenie umywalka do zabudowy. Materiał to stop mineralny, stal emaliowana lub ceramika.

Umywalka do zabudowy oferuje dużo miejsca na montaż armatury. W większości przypadków armatura znajduje się z tyłu za umywalką. Nowoczesny design, jak w przypadku kolekcji Axor Bouroullec pozwala na montaż armatury także na półkach z boku lub na blacie. Półki zintegrowane z umywalką Axor Bouroullec oprócz stanowienia podstawy do instalacji armatury mogą spełniać także inne funkcje. Mogą stanowić również półki na akcesoria lub elementy dekoracyjne. Jednym z wariantów jest połączenie umywalki do zabudowy z armaturą do montażu na ścianie. Dla wszystkich, którzy preferują uporządkowaną strefę umywalki.

Odkryj umywalki do zabudowy Axor Bouroullec.

Umywalka i półki stopione w jedną całość z meblem, który stanowi podstawę: umywalka do zabudowy Axor Bouroullec.

Umywalka do zabudowy stanowi całość z meblem, na którym zamontowana jest armatura Hansgrohe Metris.

Małe umywalki

Umywalka o znacznie mniejszych rozmiarach niż standardowe umywalki, stosowana najczęściej w toalecie gościnnej. Tutaj przestrzeń jest ograniczona, dlatego wybór pada najczęściej na małe umywalki. Użytkowanie ogranicza się tutaj do mycia rąk, dlatego większa objętość nie jest konieczna. Stosuje się tu również mniejszą armaturę, dzięki temu mała umywalka może być pozbawiona brzegu do jej montażu. Armatura Hansgrohe do montażu na ścianie występuje w dwóch wariantach, jako Armatura jednouchwytowaArmatura dwuuchwytowa.

Z technicznego punktu widzenia każda umywalka może być umywalką gościnną. Jaki model wzorniczy i o jakich wymiarach będzie spełniać tę funkcję zależy ostatecznie od warunków przestrzeni i estetycznych preferencji.

Mała umywalka o typowo niewielkiej średnicy, dlatego armaturę Hansgrohe Metris umieszczono z boku.

Wanny

Wanny przyścienne

Wanny przyścienne mają jeden długi bok, który przylega do ściany. Pozostałe trzy widoczne boki posiadają atrakcyjną wizualnie obudowę dopasowaną przez producenta. Szeroki brzeg wanny od strony ściany oferuje bezpieczne miejsce na akcesoria kąpielowe i może stanowić podstawę do montażu armatury.

Wanna Axor Citterio, przeznaczona do montażu przy ścianie i obudowana z trzech stron, jest również dostępna w wersji z dopasowanym panelem. Spełnia on funkcję dodatkowej półki zintegrowanej z wanną od przodu.                                                                                               

The Axor Citterio bath tub is intended for connection to a wall.

Odkryj wszystkie wanny Hansgrohe.

Wanny do zabudowy

Wanny do zabudowy stanowią element łazienkowej architektury: np., zintegrowane w różnych typach podestów lub obudowane w formie mebla. Obramowanie stabilizuje wannę i skrywa strukturę podtrzymującą. Ponieważ obudowa zależy od projektanta lub inwestora, wannę do zabudowy można także zaadaptować jako wannę wolnostojącą w pomieszczeniu. Panele z naturalnego kamienia, płytki lub mozaika to najpopularniejsze wykończenie dekoracyjne.

Wokół brzegu podstawy pod wannę do zabudowy jest przestrzeń na armaturę do montażu na cokole w zasięgu użytkownika.

Zarówno wanny przyścienne jak i wanny do zabudowy można łączyć z armaturą do montażu na ścianie. Przykładowa wanna do zabudowy jest zintegrowana z konstrukcją podestu:

built-in bath tub integrated into a platform with Hansgrohe brand PuraVida mixers.

Wanny do zabudowy w kolekcji Axor Bouroullec oferują szerokie spektrum aranżacji armatury, ponieważ w tym przypadku wylewkę i elementy sterujące można zamontować na specjalnych półkach. W kolekcji Axor Bouroullec te płaszczyzny odznaczają się wyraźnie wokół bryły wanny i oferują także przestrzeń na montaż armatury.

.The Axor Bouroullec built-in bath tub is integrated into a constructed base.

Odkryj wannę do zabudowy Axor Bouroullec.

Wanny wolnostojące

Wanna, wokół której możesz się przespacerować. Wanna wolnostojąca nie przylega do ściany, dlatego jest obudowana ze wszystkich stron lub umieszczona w dekoracyjnej konstrukcji podtrzymującej. Wanny wolnostojące, które standardowo opierają się na czterech nogach (np. lwie łapy) mają tradycyjny wygląd.

Free-standing bath tub by Philippe Starck with free-standing mixer alongside.

Wanna wolnostojąca, project Philippe Starck (Duravit), w dopasowanej obudowie oraz wolnostojąca bateria Axor Starck z boku.

The tub with four lion feet is the classic among bath tubs. Combined with a free-standing bath tub mixer.

Dla miłośników klasycznych wanien na lwich łapach, kolekcja Axor Montreux oferuje wonostojącą armaturę wannową z wylewką i prysznicem w dopasowanej stylistyce.

Wanna jest zaaranżowana jako wanna wolnostojąca w pomieszczeniu, dlatego niezbędne są elementy konstrukcyjne do doprowadzenia i odpływu wody: np. armatura wolnostojąca z mieszaczem, główką prysznicową i, w zależności od wymagań, zaworem przełączającym. Element sterujący można przestawiać pomiędzy funkcją napełniania wanny a funkcją prysznica. Odpływ stanowi także integralną część wolnostojącej wanny, odprowadzając wodę np. do znajdującej się poniżej piwnicy. Jeśli taka opcja nie jest możliwa, rura odprowadzająca wodę do kanalizacji zwykle poprowadzona jest wzdłuż ściany. Podest, na którym opiera się wanna, spełnia funkcję maskującą to techniczne rozwiązanie.

The Axor Massaud bath tub can be free-standing. In this example, however, it is semi-recessed into a flat platform.

Wanna Axor Massaud jest przystosowana jako wanna wolnostojąca. Tutaj jest częściowo wkomponowana w niski podest.

Odkryj wszystkie wanny Hansgrohe.

Obudowa wanny

Widoczna obudowa o formie dopasowanej do kształtu i wymiarów wanny. Obudowa wanny jest wykonana z tego samego materiału, co wanna, w większości przypadków z akrylu. System montażu i instalacji jest również specjalnie dopasowany do modelu wanny.

Obudowa wanny zapewnia spójne i estetyczne wykończenie widocznych boków wanny przyściennej. Wanna wolnostojąca dzięki obudowie ze wszystkich stron sprawia wrażenie jak gdyby była odlana z jednej bryły.

Hansgrohe używa różnych rodzajów plików cookie. Możesz wyrazić zgodę na korzystanie ze wszytskich plików cookies lub zdefinuj ustawienia osobiste, albo sięgnij do ogólnych zabezpieczeń danych.

   

Zgadzam się na wszystkie pliki cookies